Comenius v Maďarsku

Vloženo: 12.11.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 324x | Zatím neupraveno
Na začátku října se skupina 10 žáků a dvou učitelů zúčastnila mezinárodního setkání v rámci programu Evropské unie Comenius – partnerství škol, tentokrát v maďarském městě Orosháza.

Projekt nese název „Golden hands of Europe" neboli „Zlaté ručičky evropské" a je zaměřen na tradiční regionální řemesla. Komunikačním jazykem je angličtina.

Program setkání byl velmi bohatý. Víkend jsme strávili v Budapešti, kde jsme si prohlédli hradní čtvrť Buda, Markétin ostrov či Náměstí Hrdinů. V neděli jsme se přemístili na naši partnerskou školu. Od pondělí nás čekala práce na projektu. Společně s polskými a maďarskými kamarády jsme si vyzkoušeli malovat voskem velikonoční kraslice. Pekli jsme opravdový, skutečně tradiční maďarský kürtőskalács, ten, který u nás mylně označujeme za „tradiční staročeský trdelník“. Speciální technikou nanášení glazury na měděný plech jsme vyráběli šperky a cedulky se jmény. Zároveň jsme se naučili něco o první pomoci, projeli se na záchranářské motorce či lezli v lanovém centru. Navštívili jsme také blízké město Szeged, kde jsme si vyzkoušeli hru Exit, při které jsme v mezinárodních týmech vyluštili různé šifry a kódy, abychom se zachránili a unikli ze zamčené místnosti. A na úplný závěr ochutnali tradiční segedínskou polévku s kapřím masem. Náš tradiční segedínský guláš tady totiž neznají.

V rámci projektu již proběhlo v říjnu setkání učitelů v Praze, v květnu setkání žáků v Sokolově a v květnu 2015 se chystáme do partnerské školy v malé polské vesničce Pinczyce.

Mgr. Michaela Hubená, Mgr. Josef Hubený

Základní škola Sokolov, Běžecká 2055 – pracoviště Boženy Němcové 1784