Comenius u nás v Sokolově

Ve dnech 11. – 16. května 2014 hostila Základní škola Sokolov, Běžecká 2055 – pracoviště Boženy Němcové mezinárodní setkání v rámci programu Evropské unie Comenius – partnerství škol.

Projekt nese název „Golden hands of Europe" neboli „Zlaté ručičky evropské" a je zaměřen  na tradiční regionální řemesla. Komunikačním jazykem je angličtina.

Setkání se zúčastnilo celkem 30 žáků a 8 učitelů z České republiky, Polska a Maďarska ve věku 11-16 let.  Program setkání byl velmi bohatý. Pondělní dopoledne jsme strávili ve škole, kde jsme hráli seznamovací hry a prezentovali ČR v angličtině, odpoledne nás přivítal pan místostarosta Mgr. Ladislav Sedláček na městském úřadě a poté jsme se rozdělili do skupin a absolvovali hru „Japonský turista", při které jsme po městě Sokolov hledali významná místa, značili je do mapy a fotografovali se u nich.

Celé úterý jsme strávili na Statku Bernard v Královském Poříčí. Zde jsme ve třech dílnách pracovali se dřevem, keramikou a také jsme vyráběli svíčky. Všichni měli možnost vyzkoušet si všechny tři dílny. Zároveň jsme navštívili muzeum tradičních řemesel.

Ve středu jsme jeli do Karlových Varů, kde jsme se zabývali výrobou skla ve sklárně Moser a výrobou porcelánu v porcelánce Thun, kde jsme si dokonce mohli vyzkoušet práci tiskaře a vytvořit tak vlastní hrnečky či talířky. Ve čtvrtek jsme navštívili Hornické muzeum v Krásně a Důl Jeroným v Čisté, kde se nám věnoval sám ředitel Muzea v Sokolově Ing. Michael Rund. V pátek nastalo loučení, které většina žáků oplakala. Zanedlouho nás ale čekají výjezdy do partnerských škol, v říjnu 2014 navštívíme maďarské město Orosháza a v květnu 2015 polské městečko Pinczyce.

Mgr. Michaela Hubená, Mgr. Josef Hubený

Základní škola Sokolov, Běžecká 2055 – pracoviště Boženy Němcové 1784