Comenius v Polsku

Vloženo: 12.11.2018 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 327x | Zatím neupraveno
Projekt „Golden hands of Europe“ se v květnu dočkal posledního dílu. Skupina 10 žáků a dvou učitelů se opět vypravila v rámci programu Evropské unie Comenius – partnerství škol do zahraničí. Místem závěrečného mezinárodního setkání byly polské Pinczyce.

Program setkání byl jako obvykle napěchovaný. V neděli jsme prosvištěli republiku Pendolinem a v podvečer už večeřeli v Polsku. Program začal pohádkou O červeném Karkulákovi, kterou pro nás na přivítanou připravili polští kamarádi. Vzhledem k tomu, že jsou hlavním tématem řemesla, navštívili jsme keramickou dílnu, zkusili si výrobu ručního papíru a navštívili Osikovou Dolinu, malou řemeslnou výrobnu ve městečku Kozieglowy. Tady se z hoblin z osikového dřeva vyrábí nejrůznější dekorativní předměty, například ozdoby na vánoční stromky, šperky a lustry. My jsme si zkusili vyrobit osiková srdíčka a ozdobili dřevěné košíky.

Podívali jsme se také do polského horského střediska Zakopané a jeli jsme se podívat na černou madonu na nejvýznamnější polské poutní místo. Tím je Jasna Gora v městě Czenstochowa. Poslední večer jsme ochutnali místní specialitu pieczonky s maslankou.

Pokud se o projektu chcete dozvědět víc, stačí, když navštívíte naši projektovou výstavu, která bude v druhé polovině června umístěna v Hornickém domě.

Mgr. Josef Hubený